VLOŽKOVANIE KOMÍNOV PRE KONDENZAČNÉ KOTLY

KOMÍNY PRE PLYNOVÉ KONDENZAČNÉ KOTLY

KOMÍNOVE VLOŽKY Z PLASTU

Pre odvod spalín spotrebičov na plynné palivá v tlakovej triede N1, N2 (podtlakové komíny) a v tlakovej triede P1 a P2 (pretlakové komíny) sa výhodne používajú komínové vložky z plastu, pokiaľ výstupná teplota z kotla neprekročí povolenú teplotnú triedu vložky. Komínové vložky z plastov sú určené prevažne pre teplotnú triedu T 120. Teplota spalín za kotlom je kontrolovaná riadiacim teplomerom, ktorý vypne kotol, ak by teplota spalín stúpla nad stanovenú hranicu. Usporiadanie prívodu vzduch a odvodu spalín môže byť v rôznom prevedení, ako je znázornené na obrázku z katalógu firmy Brilon.

Základným prvkom sú hrdlové rúry z plastu, ktoré sú v spojoch tesnené zodpovedajúcim tesnením, zaručujúce tesnosť pre tlakovú triedu P1, P2. K základným prvkom sa vyrábajú všetky prvky doplnkovej pre pripojenie spotrebičov palív, ohyb vložiek, kontrolu, čistenie a meranie. Vyrábajú sa aj flexibilné vložky z plastu.  Kondenzát je uložený v kondenzačnej nádrži na dymovode a odvádzaný potrubím do neutralizačného boxu alebo v kondenzáčnej nádrži v päte komínového prieduchu. Systémové komíny s komínovými vložkami z plastov sú väčšinou riešené v sústredné usporiadanie pre prívod vzduchu a odvod spalín.

KOMÍNOVE VLOŽKY Z NEREZU

Vyvložkovanie komína je zavedenie nerezovej vložky do tela komína. Tento postup sa používa najmä z dôvodu priaznivej ceny a rýchlosti renovácie komína, ktorej zväčša predchádza frézovanie, potrebné pre vytvorenie dostatočného otvoru na samotnú montáž systému. Vložkovanie komínov je dobré zveriť na profesionálnym pracovníkom so skúsenosťami. Na vložkovanie komínov sa používa základný nerez triedy EN 1:4404 s hrúbkou steny 0,6 – 0,8 – 1,0 mm, alebo vysoko kvalitné vložky s hrúbkou 0,8 a 1,0 mm triedy EN 1:4828 pre komíny, kde sa spaľuje prioritne tuhé palivo a to drevo.

 

Nerez hadica

Štandardné domáce plynové spotrebiče majú priemer komínového systému od 80 do 130 mm. Vyhorenie komína v takomto systéme nenastane a preto je možné použiť lacnejší a tenší nerezový systém triedy 1.4404 o hrúbke 0,5 alebo 0,6 mm, ktorý ideálne postačuje. V daných komínoch nevzniká vysoká teplota (od 120°C až 400 °C), takmer ani žiadne splodiny, ktoré by narušovali nerezový systém. Ide len o odvod „pary“, ktorá sa potrebuje dostať z kotla von.

Pri pretlakových plynových kotloch (t.j. aj u kondenzačných plynových kotloch) je nevyhnutná podmienka montovať nerezový systém s (gumovým) tesnením. V spodnej časti systému sa montuje kondenzačná miska, z ktorej vyteká nakondenzovaná tekutina.

 

Vlozkovanie komina na plyn

KOMÍNOVE VLOŽKY Z KERAMIKY

Využívanie kondenzačných technológií znamenal pre komínové vložky novú záťaž. Okrem účinkov horúcich spalín museli začať odolávať aj vlhkosti. Ďalšie požiadavky so sebou prinieslo zvyšovanie účinnosti spotrebičov. 

Návrat hore