ZAČAŤ S VÝBEROM ENERGIE

Nové typy kotlov či krby na drevo a biomasu sa vám z dlhodobého hľadiska vyplatia aj napriek vyššej cene. V prípade, že budete kúriť drevovlastnoručne nasekaným drevom, dostanete sa na najnižšie prevádzkové náklady, takže kúrenie drevom vás vyjde najlacnejšie. Nevýhodou je, že tento typ kotla potrebuje vašu neustálu asistenciu. Aj napriek tomu, že tie drahšie majú veľké zásobníky, predsa len aj tie treba po pár dňoch dopĺňať. Druhým negatívom je potreba skladovacích priestorov.  Niektoré ponúkajú 90% účinnosť spaľovania paliva oproti klasickým ručne plneným kotlom, ktorých účinnosť je 40 – 70 %. To znamená nižšiu spotrebu.Elektrina

Vykurovanie elektrinou je pohodlné, jednoduché, ale zároveň najdrahšie. Zaplatíte o 20 % viac ako pri plyne a asi o 40 % viac ako pri tuhom palive. Odporúčam maximálne na prikurovanie.

stock-illustration-18818648-natural-gas-flame-icon-reflection-in-light-and-dark-bluesKúrenie zemným plynom vás vyjde o čosi drahšie ako tuhým palivom. Je oproti zariadeniam na tuhé palivo čistejšie a nenáročnejšie na údržbu. Na výrobu tepla sa používajú plynové kondenzačné kotly, ktoré sa dajú využiť len na vykurovanie alebo na vykurovanie s prípravou teplej vody. Plynový kotol treba umiestniť minimálne 20 cm od horľavých predmetov a v miestnosti nesmie byť plynomer či hlavný uzáver plynu. Ak budete kotol využívať aj na ohrev teplej vody, nainštalujte ho čo najbližšie k vani a umývadlu, aby bola cesta teplej vody potrubím čo najkratšia. Významnú úlohu pri voľbe typu kotla zohráva komín. Ak ho máte, zvoľte komínovú verziu kotla s napojením na dymovod. Vykurovanie plynom je bezpečné, nesmiete však zanedbávať každoročné revízie kotla.

propan_flasa(LPG) je ideálny zdroj energie, ktorý umožňuje  jednoducho kombinovať inovatívne LPG vykurovanie s tepelným čerpadlom, solárnymi panelmi, kachlami a využite výhody každého z týchto zdrojov energie. LPG ako čistý a okamžite použiteľný zdroj energie je možné spustiť za pár sekúnd, čím umožňuje ekonomické použitie vami používaných zdrojov energie (zvlášť v prechodných obdobiach roka). Ak sa niektorý z vašich zdrojov energie pokazí, LPG slúži ideálny energetický záložný zdroj. S LPG môžete kúriť, variť, grilovať, svietiť, chladiť, alebo dokonca vyrábať elektrickú energiu – všetko bez potreby pripojenia do rozvodnej siete zemného plynu alebo elektriny. Navyše, LPG má vysokú výhrevnosť s okamžitým vykurovacím účinkom vzhľadom ku krátkej ohrievacej fáze plynových horákov a kotlov.


energia 2
Návrat hore
Scroll to Top