Close

19. novembra 2018

Poradňa

Ak ste nenašli odpoveď na Vašu otázku v časti „ČASTÉ OTÁZKY“ ani v odpovediach v poradni, tak neváhajte a opýtajte sa formou komentára.

23 Comments on “Poradňa

Miroslav Grolmus
20. októbra 2019 at 7:06

Dobry den,
Chcel by som Vas poprosit o radu. Kupil som pozemok na hranicu ktoreho developer priviedol plyn napojeny na SPP a zhotovil plynovu pripojku (skrinka v ktorej je rura ukoncena ventilom, doposial bez meradla). Plyn neplanujem pouzivat a kedze mi skrinka/plynova rura s ventilom ciastocne zavadza, chcel by som ju bud premiestnit (o cca 2m) alebo uplne zrusit.

Poprosil by som o radu, ktore z rieseni by malo byt podla vas financne lacnejsie a ktore casovo ako aj administrativne jednoduchsie. Pripadne s cim by som mal zacat, ked sa rozhodnem pre dane riesenie.

Dakujem,
Grolmus

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
21. októbra 2019 at 10:07

Zdravím!
Ak je plynovod s plynovou prípojkou vybudovaný developerom už odovzdaný (napr. do správy SPP- distribúcia, a.s) na prevádzkovanie, tak potom stačí požiadať prevádzkovateľa ( napr. SPP-D) on-line žiadosťou o preložku/zrušenie prípojky. Dostanete odpoveď, za akých podmienok je to možné. Zrušenie by v princípe mohla byť lacnejšia alternatíva. No nezabudnite, že bude treba vyriešiť „stratu majetku“, ktorá nastane zrušením prípojky a skrinky. Preložkou prípojky sa majetkové náležitosti nemenia.

Odpovedať
Arnold Molnosi
12. októbra 2019 at 16:00

Dobrý deň !

Plynové potrubie môžu byť umiestnené vedľa betonovej žumpy,ktorá žumpa nie je izolovana.Ak ano aká je vzdialenosť:
ďakujemza odpoved

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
14. októbra 2019 at 8:22

„Neizolovaná“ žumpa predstavuje otvor = dutinu v zemi. Minimálna vzdialenosť je 1 m (napr. pre domové rozvody) s tlakom do 5 kPa. V prípade (menšej vzdialenosti) plynové potrubie musí byť v chráničke. Chránička musí presahovať okraje žumpy 1 m na oba strany. Na jeho vyššej strane musí byť čuchačka a s poklopom.

Odpovedať
Jaro
26. septembra 2019 at 14:43

Zdravim riesim plyn v starom RD kde bol predtym plyn len tam momentalne nieje Plynomer. Vedenie plynu od plynomera do domu sa bude menit. Treba na to projekt ? Vsetko po plynomer ostava ako bolo. Alebo staci ak plynar natiahne nove potrubie do domu?

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
14. októbra 2019 at 8:30

Projekt treba. Ide o stavebné úpravy v RD na vyhradenom technickom zariadení, na ktoré je potrebné pre účely montáže plynomera žiadateľom predložiť dodávateľovi plynu tlakovú skúšku, revíznu správu od plynového OPZ a v prípade spotrebiča minimálne povolenie pre užívanie malého zdroja znečistenia. Ak od plynomera bude rozvod plynu nový …. PD musí byť.

Odpovedať
Martin
23. septembra 2019 at 19:12

Dobrý deň. Prosím o radu. Aký priemer PE potrubia zvoliť ak vzdialenosť HUP (na hlavnej ceste je existujúce odberné miesto, z ktorého sa budeme pripájať – za starým regulátorom tlaku) a novostavbou je do 100m? Plynové médium za regulátorom tlaku by malo byť nízkotlaké.
Jedná sa mi o to, že som dostal informáciu aj podľa stavebného projektu, že vonkajší priemer 32mm PE potrubia je malý priemer a na túto vzdialenosť mal byť priemer väčší.
Môžu vznikať problémy pri spúšťaní kondenzačného kotla ? Potrubie je totiž už v zemi.
Ďakujem

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
25. septembra 2019 at 9:00

Zdravím. 2 kPa vonkajší rozvod plynu sa dimenzuje podľa požadovaného množstva plynu pre spotrebiče v stavebnom objekte. Ak na rozvodu budú pripojené spotrebiče so súčtom spotrieb do 3,8 m3/hod je potrebné pre plastový rozvod priemer D40. Tento rozvod by mohol zabezpečiť pri 100 Pa strate na rozvode až 6,63 m3/hod. Terajší rozvod plynu (100 m) v zemi môže maž v najlepšom prípade prepravnú kapacitu cca 2 m3/hod. Ak je potreba množstva plynu pre spotrebiče v dome väčšia, dimenzia rozvodu je nedostatočná.

Odpovedať
Tomáš
12. augusta 2019 at 14:55

Dobrý deň. Kúpil som staršiu nehnuteľnosť a pri prerabke sme zistili že všetky vonkajšie rozvody pre plyn su plastové. Všetko je vedené na stene domu cca pol metra od zeme. Je to v poriadku alebo je to odflaknuta práca pôvodného majiteľa ? Ďakujem

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
25. septembra 2019 at 8:50

Zdravím!
Vonkajší domový rozvod nemôže byť z plastu. Napadá má otázka. Nie je to vlnovcové nerezové potrubie so žltým ochranným povlakom?

Odpovedať
Martin
3. augusta 2019 at 22:47

Dobry den,
v akej hlbke sa vedie plastovy rozvod plynu ?

Dotaz:
Je možné plast potrubie pretlacit cez staru ocelovu ruru?!
TPP 702 08 Metódy pre rekonštrukcie a opravy plynovodov z polyetylénu
Pravidlo z apríla tohto roka stanovuje podmienky a požiadavky na bezvýkopové metódy rekonštrukcie a obnovy plynovodov z ocele vťahovaním potrubia z polyetylénu a na spôsoby opráv plynovodov z polyetylénu uložených v zemi pre rozvod zemného plynu s pracovným tlakom do 400 kPa. Pravidlo umožňuje použiť aj bezvýkopové metódy na rekonštrukcie a obnovy plynovodov potrubím z polyetylénu.
Súčasťou TPP je CD s programom Ax Sila na určenie ťažnej sily pre vťahovanie polyetylénového potrubia.

Dakujem za odpoved.

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
5. augusta 2019 at 8:25

Zdravím!
Pre PE potrubie vo všeobecností platí požiadavku uloženia pod zemským povrchom 800-1000 mm. Vťahovanie PE do oceľového potrubia je vo Vami uvádzanom TPP 702 08 myslené v kontexte s rekonštrukciou distribučného plynovodu (prípojky), z ocele. Oceľový distribučný plynovod bol do jeho výmeny prevádzkovaný (alebo odstavený ako poškodený). V takýchto prípadoch je možné PE potrubie (ako budúci distribučný plynovod či prípojka) vťahovať do oceľového plynovodu.

Odpovedať
Martin
6. augusta 2019 at 11:16

Dakujem za odpoved,
takze ak dobre rozumiem jedna sa o moznost vtahovat PE potrubie ako pripojku s distribucneho plynovodu mimo pozemku, teda nie ako rozvod v ocelovej rure na pozemku.

Odpovedať
Emil Belán
5. marca 2019 at 21:06

Dobrý deň rád by som sa informoval či robíte plynové prípojky aj v okrese Revúca. Ďakujem.

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
2. apríla 2019 at 8:41

Zdravím!
Projektové dokumentácie na pripojovacie plynovody (prípojky) robím po celom Slovensku.

Odpovedať
Michal
18. februára 2019 at 8:32

Dobrý deň,
chcel by som mať v prednej časti garáže (od ulice) v stene garáže namontované nad sebou plynové a elektrické hodiny je možné zabudovať do jedného otvoru? Alebo musia byť otvory oddelené?

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
19. februára 2019 at 13:07

Musia byť oddelené. A ešte je dôležité, či je v skrinke pri plynomeri aj regulátor tlaku plynu. Dôležité je, aký RTP je inštalovaný v skrinke.

Odpovedať
Zuzana
15. februára 2019 at 17:51

Dobrý deň, prosím vás o vysvetlenie čo presne znamená plynofikacia plynového potrubia v rodinnom dome už existujúcej plynovej prípojky… ďakujem za vysvetlenie

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
19. februára 2019 at 13:55

Plynová prípojka je len časť plynárenského rozvodu plynu od verejného plynovodu po hlavný uzáver plynu (HUP) (končí pri plote). Od plotu je to odberné plynové zriadenie. Ďalej v texte.

Pod pojmom plynofikácia rodinného domu sa rozumie:
1. uzatvoriť zmluvu o pripojení odberného miesta (RD) do distribučnej siete plynu s distribútorom plynu na Slovensku (aj keď prípojka existuje)
2. požiadať projektanta o vypracovanie projektu plynofikácie rodinného domu. On na základe Vašej zmluvy s distribútorom plynu navrhne regulácia tlaku plynu z tlaku distribučnej siete (plynovej prípojky pred domom) na tlak potrebný pre plynové spotrebiče, ktoré budete mať inštalované v RD, navrhne umiestnenie, materiál plynového potrubia, spôsob prevádzania montážnych i zváracích prác, navrhne umiestnenie spotrebičov v zhotovení A, B, C (sporák, kotol …) posúdi vhodnosť výberu miestnosti, spotrebičov a predpíše minimálne podmienky pre ich umiestnenie a prevádzkovanie (vetranie, odvod spalín ….) Začlení navrhnuté komponenty vstupujúcich do plynofikácie RD podľa vyhlášky 508/2009 a uskutoční VYHODNOTENIE NEODSTRÁNITEĽNÉHO NEBEZPEČENSTVA A OHROZENIA PODĽA ZÁK. Č. 124/2006. Navrhne ochranné opatrenia proti týmto nebezpečenstvám.
3. Stavebník požiada o stavebné povolenie – plynofikáciu RD. Zároveň na úrade životného prostredia nahlási budovanie malého zdroja znečistenia, ak pri plynofikácii bude inštalovaný napr. kotol.
4. Po vydaní stavebné povolenia predkladá vypracovanú dokumentáciu oprávnenému zhotoviteľovi (montážnej plynárenskej organizácii, spoločnosti ….) na zhotovenie plynových rozvodov, umiestnenie spotrebičov, vybudovanie (zhotovenie) odvodu spalín (komín, kurovod …) podľa projektu. Revízny technik pre plynové zariadenia vykoná kontrolu výstavby podľa projektovej dokumentácie, prevedie tlakovú skúšku, skontroluje doklady, certifikáty … a ak je všetko OK vydá revíznu správu (správu o odbornej skúške a prehliadke VTZ). Od komína budete potrebovať revíznu správu od revízneho technika – kominára.
5. Uzatvoríte zmluvu s predajcom plynu na dodávke zemného plynu a predkladáte doklady od revízneho technika s požiadavkou na montáž plynomera, ktorý Vám bol určený v zmluve o pripojení.
6. Po montáži plynomera dodávateľ montážnych prác Vám napustí plynu do rozvodu, odvzdušní a vydá protokol o napustení plynu. Plynový rozvod uvedie do prevádzky. Servisný technik Vám spustí spotrebiče, zaučí Vás s obsluhou, potvrdí záručné listy.
7. Ak Vám pred plynofikáciou stavebný úrad vydal stavebné povolenie s následnou kolaudáciou, požiadate o kolaudáciu plynofikácie RD alebo o čiastočnú kolaudáciu ak ide o novostavbu.
8. Na základe revíznych správ (plyn + komín) požiadate o súhlasné stanovisko prevádzkovať malý zdroj znečistenia na úrade životného prostredia.

Ak som na niečo zabudol, ospravedlňujem sa.

Odpovedať
tomas
17. decembra 2018 at 10:40

Dobry den prajem,

chcel by som opytat ci je potrebna revizna sprava po rekonstrukcii bytu. Islo o rekonstrukciu pri ktorej bol vymeneny rozvod plynu od stupacky po vyvod plynu. Pripadne ake zakonne nalezitosti pre mna ako vlastnika z tohto zaashu vyplyvaju.

Vopred dakujem

TL

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
17. decembra 2018 at 12:37

Áno. Po rekonštrukcii rozvodu plynu potrebujete mať vystavenú tlakovú skúšku a revíznu správu. Revízny technik revíznu správu môže vystaviť na spôsobilé technické zariadenie plynu, ak rekonštruovaný OPZ bytu vyhovelo:
– pri tlakovej skúške
– ak vlastník bytu predloží napr. pôvodnú dokumentáciu plynofikáciu bytu, z ktorej je zrejmá dispozícia rozvodu plynu, umiestnenie uzáverov, materiál rozvodu a umiestnenie spotrebičov = (potvrdenie, že rekonštrukcia riešila výmenu opotrebovaného rozvodu)
– ak vlastník bytu predloží písomné stanovisko spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, že pri prácach nedošlo k poškodeniu spoločných rozvodov (napr. v bytovom jadre …)

Ak vlastník bytu nedokáže predložiť pôvodnú dokumentáciu plynofikáciu bytu, z ktorej je zrejmá dispozícia rozvodu plynu, umiestnenie uzáverov, materiál rozvodu a umiestnenie spotrebičov = rekonštrukcia rozvodu plynu sa považuje za technické zhodnotenie a revízny technik by mal vyžadovať od vlastníka bytu predloženie projektovej dokumentácie s náležitosťami potrebnými pre klasifikáciu stavebných úprav v byte.

Odpovedať
Jozef
25. septembra 2019 at 3:40

Dobrý deň,

k odpovedi na otázku tomasa – pri prekládke potrubia za plynomerom v byte stačí, ak bola vykonaná tlaková skúška?

Ďakujem
J

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
25. septembra 2019 at 9:19

Pre rozvod plynu za plynomerom v byte platia tie isté predpisy ako pre akúkoľvek inú nehnuteľnosť keď nie prísnejšie (rod. dom …). Pod preložkou predpokladám že rozumiete zmena umiestnenia, prípadne aj zmena materiáli plynového rozvodu oproti pôvodnému stavu. Na túto zmenu musíte mať spracovaný PD a revíznu správu. Tlaková skúška nepostačuje, ale je potrebná.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.