Close

19. novembra 2018

Poradňa

Ak ste nenašli odpoveď na Vašu otázku v časti „ČASTÉ OTÁZKY“ ani v odpovediach v poradni, tak neváhajte a opýtajte sa formou komentára.

8 Comments on “Poradňa

Emil Belán
5. marca 2019 at 21:06

Dobrý deň rád by som sa informoval či robíte plynové prípojky aj v okrese Revúca. Ďakujem.

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
2. apríla 2019 at 8:41

Zdravím!
Projektové dokumentácie na pripojovacie plynovody (prípojky) robím po celom Slovensku.

Odpovedať
Michal
18. februára 2019 at 8:32

Dobrý deň,
chcel by som mať v prednej časti garáže (od ulice) v stene garáže namontované nad sebou plynové a elektrické hodiny je možné zabudovať do jedného otvoru? Alebo musia byť otvory oddelené?

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
19. februára 2019 at 13:07

Musia byť oddelené. A ešte je dôležité, či je v skrinke pri plynomeri aj regulátor tlaku plynu. Dôležité je, aký RTP je inštalovaný v skrinke.

Odpovedať
Zuzana
15. februára 2019 at 17:51

Dobrý deň, prosím vás o vysvetlenie čo presne znamená plynofikacia plynového potrubia v rodinnom dome už existujúcej plynovej prípojky… ďakujem za vysvetlenie

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
19. februára 2019 at 13:55

Plynová prípojka je len časť plynárenského rozvodu plynu od verejného plynovodu po hlavný uzáver plynu (HUP) (končí pri plote). Od plotu je to odberné plynové zriadenie. Ďalej v texte.

Pod pojmom plynofikácia rodinného domu sa rozumie:
1. uzatvoriť zmluvu o pripojení odberného miesta (RD) do distribučnej siete plynu s distribútorom plynu na Slovensku (aj keď prípojka existuje)
2. požiadať projektanta o vypracovanie projektu plynofikácie rodinného domu. On na základe Vašej zmluvy s distribútorom plynu navrhne regulácia tlaku plynu z tlaku distribučnej siete (plynovej prípojky pred domom) na tlak potrebný pre plynové spotrebiče, ktoré budete mať inštalované v RD, navrhne umiestnenie, materiál plynového potrubia, spôsob prevádzania montážnych i zváracích prác, navrhne umiestnenie spotrebičov v zhotovení A, B, C (sporák, kotol …) posúdi vhodnosť výberu miestnosti, spotrebičov a predpíše minimálne podmienky pre ich umiestnenie a prevádzkovanie (vetranie, odvod spalín ….) Začlení navrhnuté komponenty vstupujúcich do plynofikácie RD podľa vyhlášky 508/2009 a uskutoční VYHODNOTENIE NEODSTRÁNITEĽNÉHO NEBEZPEČENSTVA A OHROZENIA PODĽA ZÁK. Č. 124/2006. Navrhne ochranné opatrenia proti týmto nebezpečenstvám.
3. Stavebník požiada o stavebné povolenie – plynofikáciu RD. Zároveň na úrade životného prostredia nahlási budovanie malého zdroja znečistenia, ak pri plynofikácii bude inštalovaný napr. kotol.
4. Po vydaní stavebné povolenia predkladá vypracovanú dokumentáciu oprávnenému zhotoviteľovi (montážnej plynárenskej organizácii, spoločnosti ….) na zhotovenie plynových rozvodov, umiestnenie spotrebičov, vybudovanie (zhotovenie) odvodu spalín (komín, kurovod …) podľa projektu. Revízny technik pre plynové zariadenia vykoná kontrolu výstavby podľa projektovej dokumentácie, prevedie tlakovú skúšku, skontroluje doklady, certifikáty … a ak je všetko OK vydá revíznu správu (správu o odbornej skúške a prehliadke VTZ). Od komína budete potrebovať revíznu správu od revízneho technika – kominára.
5. Uzatvoríte zmluvu s predajcom plynu na dodávke zemného plynu a predkladáte doklady od revízneho technika s požiadavkou na montáž plynomera, ktorý Vám bol určený v zmluve o pripojení.
6. Po montáži plynomera dodávateľ montážnych prác Vám napustí plynu do rozvodu, odvzdušní a vydá protokol o napustení plynu. Plynový rozvod uvedie do prevádzky. Servisný technik Vám spustí spotrebiče, zaučí Vás s obsluhou, potvrdí záručné listy.
7. Ak Vám pred plynofikáciou stavebný úrad vydal stavebné povolenie s následnou kolaudáciou, požiadate o kolaudáciu plynofikácie RD alebo o čiastočnú kolaudáciu ak ide o novostavbu.
8. Na základe revíznych správ (plyn + komín) požiadate o súhlasné stanovisko prevádzkovať malý zdroj znečistenia na úrade životného prostredia.

Ak som na niečo zabudol, ospravedlňujem sa.

Odpovedať
tomas
17. decembra 2018 at 10:40

Dobry den prajem,

chcel by som opytat ci je potrebna revizna sprava po rekonstrukcii bytu. Islo o rekonstrukciu pri ktorej bol vymeneny rozvod plynu od stupacky po vyvod plynu. Pripadne ake zakonne nalezitosti pre mna ako vlastnika z tohto zaashu vyplyvaju.

Vopred dakujem

TL

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
17. decembra 2018 at 12:37

Áno. Po rekonštrukcii rozvodu plynu potrebujete mať vystavenú tlakovú skúšku a revíznu správu. Revízny technik revíznu správu môže vystaviť na spôsobilé technické zariadenie plynu, ak rekonštruovaný OPZ bytu vyhovelo:
– pri tlakovej skúške
– ak vlastník bytu predloží napr. pôvodnú dokumentáciu plynofikáciu bytu, z ktorej je zrejmá dispozícia rozvodu plynu, umiestnenie uzáverov, materiál rozvodu a umiestnenie spotrebičov = (potvrdenie, že rekonštrukcia riešila výmenu opotrebovaného rozvodu)
– ak vlastník bytu predloží písomné stanovisko spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, že pri prácach nedošlo k poškodeniu spoločných rozvodov (napr. v bytovom jadre …)

Ak vlastník bytu nedokáže predložiť pôvodnú dokumentáciu plynofikáciu bytu, z ktorej je zrejmá dispozícia rozvodu plynu, umiestnenie uzáverov, materiál rozvodu a umiestnenie spotrebičov = rekonštrukcia rozvodu plynu sa považuje za technické zhodnotenie a revízny technik by mal vyžadovať od vlastníka bytu predloženie projektovej dokumentácie s náležitosťami potrebnými pre klasifikáciu stavebných úprav v byte.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.