Close

31. marca 2016

Cena prípojky plynu

Cena prípojky plynu = pripojovacieho plynovodu (ďalej už len PP) je závislá od dimenzie potrubia, materiálu a od polohy jej umiestnenia. Podmienky a stanovenie „bodu“ napojenia na distribučný plynovod vykonáva prevádzkovateľ distribučnej siete (SPP-distribúcia, a.s.).

Prípojka plynu pre rodinný dom

Pre bežný rodinný dom prevádzkovateľ DS vyžaduje PP zhotoviť z plastového potrubia PE 100 d32. Stavebník sa často mylne domnieva, že prípojkou „je všetko od hlavného plynovodu až po obvodový múr rodinného domu“. Pravdou je, že prípojka plynu končí hlavným uzáverom plynu (ďalej už len HUP) pri hranici pozemku stavebníka. PP pozostáva z vodorovnej a zvislej časti.
Poloha umiestnenia vodorovnej časti je závislá od „bodu napojenia“ a polohy umiestenia hlavného (distribučného) plynovodu.

Čo tvorí cenu prípojky?

Obr. č. 4: Schéma rozdelenia plynárenského a odberného plynového zariadenia napojeného na STL plynovod. Pripojenie OPZ RD od roku 2012 do dnes

Pohyblivá časť ceny:

a) zemné práce v závislosti od polohy umiestnenia PP a vzdialenosti od bodu napojenia PP na DS. V zemných prácach je potrebné zohľadniť zhotovenia montážnej jamy, ktorá je potrebná na zrealizovanie prepoja prípojky plynu na verejným plynovodom,
b) potrubný PE materiál s komponentami a príslušenstvom – vodorovná a zvislá časť PP,
c) cena projektovej dokumentácie PP – pre RD fakturujem za projektovú dokumentáciu PP hore uvedených parametrov cca 100 €.
d) počas výstavby PP sa zhotoví geodetické zameranie plynárenského zariadenia
e) pre spustenie prípojky plynu do prevádzky sú nevyhnutné práce rev. technika (+odovzdanie dokladov SPP-D)
f) cena skrinky (DRZ) s regulátor tlaku plynu (RTP) do 6 m3/hod (od 240-300 € volím cca 265) € s DPH. Do tejto skrinky je umiestnený aj plynomer, domový uzáver plynu.
g) Osvedčenie k PD pre VTZ + prvá úradná skúška STL prípojky (fyzické podnikajúce subjekty a právnické osoby – zamestnávateľ)

Fixná časť ceny:

Bez rozdielu, či pri plynofikácii stavebného objektu je potrebné budovať prípojku plynu je potrebné uhradiť poplatok za prístup do distribučnej siete. Pre rok 2018 (2017) za pripojenie v kategórii domácnosť stavebník uhradí prevádzkovateľovi DS 157,66 € s DPH. Pre kategóriu maloodber 180,30 € bez DPH a pre stredný odber 495,30 € bez DPH.Cena pripojovacieho plynovodu je tvorená z fixnej a pohyblivej časti. Pripravil som pre vás kalkulačku na výpočet ceny prípojky plynu.

Pripojovací plynovod (prípojka plynu) je z pohľadu stavebného zákona „drobnou stavbou“ a preto pri jej ohlasovaní na stavebnom úrade budete vyzvaní predložiť rôzne vyjadrenia a potvrdenia. Viac sa o tejto problematika dozviete v článku záväzné stanoviská a poplatky.

Za ohlásenie drobnej stavby zaplatíte na stavebnom úrade 10 € fyzické osoby, 30 € právnické osoby. Ak stavebný úrad uzná za potrebné na stavbu vydať stavebné povolenie ako príslušenstvom rodinných domov alebo stavieb na individuálnu rekreáciu poplatok je 30 €.

Príklady (s obrazovým znázornením) môžete získať pri zobrazení stránky pripojovací plynovod.

Poznámka:

Distribútor Vás môže aj nepríjemne prekvapiť. Môže nastať situácia, že v novej obytnej lokalite nie je možné pripojiť objekt na verejné siete. Taktiež môže nastať aj situácia, najmä v staršej zástavbe rodinných domov, že napojenie je problematické z kapacitných dôvodov.

Kalkulačka pre výpočet ceny plynovej prípojky – pod cestou (pretlak) Kalkulačka pre výpočet ceny plynovej prípojky – výkop (prekopávka)

4 Comments on “Cena prípojky plynu

Emil
20. februára 2019 at 16:58

Dobrý deň chcel by som sa opýtať približnú cenu prípojky k jednému bytu keďže ostatný už plyn majú že ako to asi funguje vdaka. Pekný deň

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
20. februára 2019 at 18:37

Cenu plynovej prípojky (predpokladajme nie tu vonku, ale v bytovom dome pre Váš byt, na ktorej bude umiestený aj plynomer) pre jeden byt neviem ani odhadnúť, lebo pre jej „približné“ stanovenie je potrebné viac údajov. Ale mali by ste si prečítať na https://projektplyn.sk/otazky-a-odpovede/. Tam určite nájdete postup ako postupovať pri plynofikácii bytu.

Odpovedať
snw sro Parkova 45 82105 Bratislava
29. januára 2019 at 14:39

dobry den
potrebujeme plynovu pripojku do arealu firmy SNW sro na ulici Tatranska 25/555 v Podolinci psc 06503.
pripojku potrebujeme pre podnikanie pre susiaren reziva.

Odpovedať
Ing. Vladimír Slaninka
30. januára 2019 at 9:43

Zdravím!
Použite kalkulačku na približný výpočet ceny prípojky. Pripojovací plynovod pre podnikateľské účely sa navrhuje aj z iných aspektov, ako pre rodinný dom. Preto som Vám napísal e-mail pre doplnenie údajov.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.